Opel Şanzıman Beyni Arızaları ve Çözümleri

Opel Şanzıman Beyni Arızaları ve Çözümleri

Opel Şanzıman Beyni Arızaları ve Çözümleri

Easytronic şanzıman nedir?

Easytronic,tek kavramalı bir vites kutusudur.Özünde manuel olan bu şanzıman, Otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olarakta geçer. Sistemde tüm manuel şanzımanda olan parçalar bulunur. (Debriyaj gibi.) Sadece debriyaj, bir beyin tarafından yönetilir.Yani manuel şanzımanda olduğu gibi baskı balata easytronic'te vardır ve vites geçişleri bir beyin tarafından kontrol edilir. Baskı balata olduğu için zamanı geldiğinde baskı balata değiştirme masrafınızda bulunur.

Sürüş Karakteri: 

Easytronic şanzıman'da en can alıcı noktalardan birisi sistemi yöneten beynin yazılımıdır. Tek kavramalı şanzımanlar için bu yazılım ne kadar iyi olursa, sistemin açıklarını o kadar iyi kapatır. Belirttiğimiz gibi sistemde bir debriyaj bulunur ve bunu yöneten bir beyin vardır. Buradaki elektronik parçaların görevi hassas ve hissedilmez şekilde vites değiştirmektir.Easytronic kısmen bunu başarır.Ancak tüm tek kavramalı şanzımanların ortak sorunu olan vites geçişlerindeki sarsılma easytronic viteste de yaşanır. Baskı balata zamanla aşındıkça bu sarsılma daha da fazlalaşır. Bu durumda aracı servise götürüp ufak bir kalibrasyon işlemi yaptırmak sarsılmayı azaltır.

Özetle; Easytronic, vites geçişlerinde seri değildir, Özellikle küçük viteslerdeki geçişlerde hafiften sarsma yapar.

Avantajları: 

-Çift kavramalı şanzımanlara göre onarım maliyeti düşüktür.
-Yakıt tüketimi tam otomatik şanzımanlara göre düşüktür.
-Bakım masrafları manuel bir şanzımanla aynıdır.
-Hem otomatik hem manuel kullanıma izin verir.
-Diğer modellere göre Spor Modu,Kar Modu ve 2007 model sonrasındaki Easytronic'lerde ESP, Yokuş Kalkış desteği gibi sistemler bulunur.

Dezavantajları:

-Vites geçişlerinde sarsma yapar.
-Tam otomatik şanzımanlar kadar konforlu sayılmazlar.
-Spor kullanıma uygun sayılmazlar.
-Eğer alacağınız easytronic'te , Yokuş Kalkış Desteği yoksa , yokuş yukarı kalkışlarda geri kaydırma yapabilir.

Tavsiye:

Eğer, Easytronic şanzımanlı bir Opel almaya karar verdiyseniz, 2007 model ve üstünü seçmelisiniz. Easytronic şanzıman 2007 yılında revize edilip olası sorunların önüne geçilmiştir. Örnek olarak 2007 sonrası alacağınız Easytronic bir Astra H'de donanım farketmeksizin ESP, Yokuş Kalkış desteği standarttır.Vites geçişleri de iyileştirilmiştir.

Sorunları Nelerdir?

İlk çıktığında bazı sorunları olan Easytronic kötü bir üne sahiptir ancak 2007 model sonrası alacağınız Easytronic'lerin sorun çıkarma olasılığı çok düşüktür.

-Aracın baskı balatası bitmeye yakın ,vites geçişleri çok sert ve sarsıntılı olur.Bu nedenle belli kilometrelerde aracı servise götürüp azalan baskı balataya göre kalibrasyon yapılmasında fayda vardır.

-Bir başka olası sorun debriyaj kömürünün erken bitmesidir. Kömür değiştirilerek sorun çözülür.

-F arızalarında ise öncelikle akü kontrol edilmelidir. Sistem tamamiyle elektronik olduğu için aküde oluşabilecek zayıflık yada problemler , şanzımanı doğrudan etkiler ve sistem aracın çalışmasını engelleyebilir.Opel F Arızası
Opel F Arızası - 23/11/2015
Opel F Arızası Nedir? Opel gösterge ekranındaki "F" uyarısının birden çok sebebi olabilmektedir. Genel açılımı ise yarı otomatiklerde karşılaşılan şanzıman arızasıdır. Belli başlı sebepleri aşağıda listelenmiştir. *Debriyaj baskı balata sorunu, *Şanzıman beyni arızası, *Yazılım ve programlama hataları, *Zayıf akü sorunu, *Şanzıman debriyaj aktivatörü mekaniksel arızası, *Şanzıman Robotları arızası, F arızasını oluşturan temel başlıca sebeplerdendir. Ekranda F ya..
Devamini Oku
Opel Ücretsiz Arıza Tespiti
Opel MTA beyin sorunlarınızda ücretsiz olarak arıza tespiti yapıyoruz. F arızası, 4 viteste takılı kalma, marş basmama, vitese geçmeme ve bunun gibi arızalarda uzman ekibimizden telefon ile iletişim kurarak yardım alabilirsiniz. Telefon ile yapılacak ön teşhis aşamasında ekibimiz sizi gerekli müdahaleyi yapabilmeniz için yönlendirecek, uygun görüldüğü taktirde ücretsiz çekici hizmetimizden sizi faydalandıracaktır. Gerekli hallerde yol yardımı ekibimiz sizinle temasa geçerek bulunduğunuz no..
Devamini Oku
Opel Meriva Easytronic Şanzıman Beyni Tamiri
Opel Meriva şanzıman arızası, kronik eastronic şanzıman beyni arızalarındandır. Gösterge ekranın F yazısı çıkar ve bunun tanımlaması F arızası olarak geçer. F arızasının oluşturduğu sorun marş basmama sorunu olarak bilinir. Kronik olarak aracın vitese takılı kalması ve viteste olduğundan dolayı beynin marş motoruna sinyal göndermemesinden kaynaklanmaktadır. Sorunun çözümü mümkün olup öncelikli olarak tamir yoluna gidilerek ekonomik ve kalıcı çözüm sağlanması hedeflenmektedir. Eğer parçada..
Devamini Oku
Opel Astra H 1.6 Easytronic Şanzıman Beyin tamiri
Opel Astra H 1.6 şanzıman beyni arızası, kronik eastronic şanzıman beyni arızalarındandır. Gösterge ekranın F yazısı çıkar ve bunun tanımlaması F arızası olarak geçer. F arızasının oluşturduğu sorun marş basmama sorunu olarak bilinir. Kronik olarak aracın vitese takılı kalması ve viteste olduğundan dolayı beynin marş motoruna sinyal göndermemesinden kaynaklanmaktadır. Sorunun çözümü mümkün olup öncelikli olarak tamir yoluna gidilerek ekonomik ve kalıcı çözüm sağlanması hedeflenmektedir. E..
Devamini Oku
Opel Corsa C Easytronic Şanzıman Beyni - Aktivatör Tamiri
Opel Corsa C Easytronic Şanzıman beyin ünitesinde mevcut olan aktivatör modülünün arızalanması durumunda aracınızın vites geçişleri gürültülü ve sert olamaya başlar. Eğer gerekli aktivatör tamiri yapılmazsa şanzımanın mekanik aksamındaki dişli grubu, baskı balata, iç aksam ve baskı üzerindeki bilyalar dahil olmak üzere çoğu aksama ciddi ve kalıcı zararlar ve büyük maliyetler çıkartmaktadır. En iyi ihtimalle şanzımana zarar vermeden önce ünite bozulması durumunda şanzıman F arızası durumuna düşer..
Devamini Oku
Opel Astra H 1.6 Eastronic Şanzıman Beyni - Aktivatör Tamiri
Opel Astra H 1.6 Easytronik Şanzıman beyin ünitesinde mevcut olan aktivatör modülünün arızalanması durumunda aracınızın vites geçişleri gürültülü ve sert olamaya başlar. Eğer gerekli aktivatör tamiri yapılmazsa şanzımanın mekanik aksamındaki dişli grubu, baskı balata, iç aksam ve baskı üzerindeki bilyalar dahil olmak üzere çoğu aksama ciddi ve kalıcı zararlar ve büyük maliyetler çıkartmaktadır. En iyi ihtimalle şanzımana zarar vermeden önce ünite bozulması durumunda şanzıman F arızası durum..
Devamini Oku
Opel Meriva Easytronic Şanzıman Beyni - Aktivatör Tamiri
Opel Meriva Easytronik Şanzıman beyin ünitesinde mevcut olan aktivatör modülünün arızalanması durumunda aracınızın vites geçişleri gürültülü ve sert olamaya başlar. Eğer gerekli vites şeçici tamiri yapılmazsa şanzımanın mekanik aksamındaki dişli grubu, baskı balata, iç aksam ve baskı üzerindeki bilyalar dahil olmak üzere çoğu aksama ciddi ve kalıcı zararlar ve büyük maliyetler çıkartmaktadır. En iyi ihtimalle şanzımana zarar vermeden önce ünite bozulması durumunda şanzıman F arızası durumuna düş..
Devamini Oku
Opel Zafira Easytronic Şanzıman Beyni - Aktivatör Tamiri
Opel Zafira Easytronic Şanzıman beyin ünitesinde mevcut olan aktivatör modülünün arızalanması durumunda aracınızın vites geçişleri gürültülü ve sert olamaya başlar. Eğer gerekli vites şeçici tamiri yapılmazsa şanzımanın mekanik aksamındaki dişli grubu, baskı balata, iç aksam ve baskı üzerindeki bilyalar dahil olmak üzere çoğu aksama ciddi ve kalıcı zararlar ve büyük maliyetler çıkartmaktadır. En iyi ihtimalle şanzımana zarar vermeden önce ünite bozulması durumunda şanzıman F arızası durumuna düş..
Devamini Oku
Opel Corsa C Easytronic Şanzıman Vites Robotu Tamiri
Opel Corsa C Easytronic Şanzıman üzerinde viteslerin geçişlerini, şanzıman beyninden elektronik talimatlarla mekanik olan şanzımana uyarlanması işlemini gerçekleştiren ara parçaya vites robotu denmektedir. vites robotunun ilk arızalanması durumunda aracınızın vites geçişleri gürültülü ve sert olamaya başlar. Eğer gerekli vites robotu tamiri yapılmazsa şanzımanın mekanik aksamındaki dişli grubu, baskı balata, iç aksam ve baskı üzerindeki bilyalar da dahil olmak üzere çoğu aksama ciddi ve kalıcı z..
Devamini Oku
Opel Astra H 1.6 Easytronic Şanzıman Vites Robotu Tamiri
Opel Astra H 1.6 Easytronic Şanzıman üzerinde viteslerin geçişlerini, şanzıman beyninden elektronik talimatlarla mekanik olan şanzımana uyarlanması işlemini gerçekleştiren ara parçaya vites robotu denmektedir. vites robotunun ilk arızalanması durumunda aracınızın vites geçişleri gürültülü ve sert olamaya başlar. Eğer gerekli vites robotu tamiri yapılmazsa şanzımanın mekanik aksamındaki dişli grubu, baskı balata, iç aksam ve baskı üzerindeki bilyalar da dahil olmak üzere çoğu aksama ciddi ve kalı..
Devamini Oku